دوشنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۵, ۲۱:۳۶
 
 

اخبار

بررسی مسائل و مشکلات مسکن مهر

بررسی مسائل و مشکلات مسکن مهر
مورخ چهارشنبه 10/4/88 جلسه ای در خصوص بررسی مسائل و مشکلات تعاونی های مسکن مهر استان کرمان در محل سالن اجتماعات اداره کل تعاون استان کرمان با حضور سرپرست اداره کل تعاون کرمان، رئیس سازمان مسکن و شهر سازی کرمان، سرپرست صندوق تعاون کرمان، نماینده بانک مسکن، نماینده اداره کل فنی استانداری و تعدادی از مدیران عامل شرکتهای تعاونی مسکن مهر استان کرمان برگزار گردید.

در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید، ابتدا جناب آقای مهندس فکری سرپرست اداره کل تعاون استان کرمان  با ایراد سخنانی به تشریح چگونگی آغاز طرح مسکن مهر و روند تشکیل و ساماندهی اعضای متقاضی و نیز پالایش آنها پرداختند : از تعداد 48332 نفر 20805 نفر در قالب 217 تعاونی ساماندهی و جهت دریافت زمین به سازمان مسکن معرفی گردیدند. در حال حاضر استان کرمان در سطح کشور مقام اول تعاونیهای مسکن مهر که وارد مرحله ساخت شده اند را دارا می باشد. ایشان با اشاره به بخشنامه اخیر دولت مبنی بر معرفی افراد متقاضی در قالب گروههای 3 الی 5 نفره  و نیز برای تعاونیهایی که هنوز وارد ساخت و ساز نشده اند به سازمان مسکن  جهت دریافت زمین  مقرر نمودند که در جلسه آینده در این خصوص بیشتر بحث خواهد گردید و به زودی باید این مصوبه عملی گردد. سپس جناب اقای مهندس عطائی ریاست محترم سازمان مسکن و شهرسازی اعلام نمودند از تعاونیهایی که پس از اخذ پروانه و دریافت تسهیلات هنوز فعالیت مطلوبی ندارند هیچ عذر و  بهانه ای پذیرفته نیست و باید سریعتر طرح را به پایان برسانند تا انشاا... تا پایان سال 89 شاهد تحویل واحدها باشیم . ضمنا" تعاونیها باید سریعتر جهت تبدیل پروانه موقت به دائم اقدام کنند. سپس تعدادی از مدیران عامل تعاونی های مسکن مهر به طرح مسائل و مشکلات پیش آمده پرداختند. مسئولین مربوطه در پاسخ به مشکلات مطرح شده فرمودند:

 مهندس عطایی ( رئیس سازمان مسکن و شهرسازی )

- دولت در طرح مهر واحدهای مسکونی را با بهترین کیفیت فنی و مهندسی عرضه می کند و مردم باید حداقل 40 % سهم آورده در طرح را تامین کنند.

- در مورد خدمات مهندسین قبل از طرح مهر نیز شرایط به همین صورت بوده و شرایط تغییر نکرده و نظارت و طراحی براساس اصول فنی انجام می شود و با در نظر گرفتن هزینه آن  درصد قابل توجهی از کل هزینه آپارتمان را شامل نمی شود . یارانه خدمات مهندسی در حال پرداخت است و سقف مشخصی دارد که برای کمک به تعاونیها پرداخت می شود.

- در مورد مسکن ویلائی به هیچ عنوان مجوز داده نمی شود و فقط در کهنوج  با پیگیری فراوان اجازه طرح  2 طبقه را داده اند .

- در مورد تعاونیهایی که زمین نگرفته اند ( کهنوج قلعه گنج و عنبر آباد ) به زودی  ( همین امروز ) توسط سازمان مسکن حل و فصل خواهد شد.

- مجریان خارج از استان باید شرایط خاصی را در دفتر نظام مهندسی سازمان مسکن و شهرسازی کسب کنند تا بتوانند در مناقصات شرکت کنند.

- در خصوص مجریان ذیصلاح این مجریان می توانند از 3 گروه انتخاب شوند : 1 پیمانکاران محلی و غیر محلی دارای کارت معتبر 2 مهندسی حقیقی و ..... حقوقی دارای رتبه   3 انبوه سازانی که تجربه انبوه سازی دارند با اخذ مجوز

- در مورد تعاونیهای زمینهای اجاره ای کوتاه مدت ( 5 سال) وام آماده سازی تعلق نمی گیرد . چون قبلا" آماده سازی شده اند و یا نیاز به آماده شدن ندارند و فقط 14 میلیون وام ساخت به آنها تعلق می گیرد ( مانند مسکن مهر 99 ساله )

 

آقای محمدی (سرپرست صندوق تعاون استان ) :

-    تاکنون 40 میلیارد ریال ( به 10 تعاونی ) پرداخت شده و 62 میلیارد در دست اقدام است .

     

-   به تعاونیهایی که قرار داد زمین و پروانه دارند تسهیلات پرداخت می شود . ( مرحله اول یک میلیون تومان و دو ماه بعد 40 % یعنی 3 میلیون تومان و ... )

- صندوق تعاون مبلغ قابل توجهی در بانکها گذاشته است  و از این نظر مشکلی با بانکها ندارد.

 - اگر مواردی  از بلوکه کردن پولها باشد دستور و بخشنامه صریح و مدیر عامل صندوق تعاون کشور است .

-   صندوق تعاون آمادگی دارد جهت آزاد کردن 50 % آورده اعضا که در صندوق بلوکه است با همکاری مدیران تعاونیهای موضوع را در تهرا ن پیگیری نماید تا پروژه  هزینه کنند.        

 

  آقای سنجری( نماینده بانک مسکن)  :

-   در مورد اینکه آبا 30 % وام ساخت می تواند سقف را زد دستور العمل و مصوبه دولت است و قابل تغییر نمی باشد و آورده اعضا باید تنظیم و براساس برنامه زمانبندی هزینه شود.

 

در نهایت اقای مهندس شهسواری کارشناس سازمان مسکن و شهرسازی  پیشنهاد دادند در هیئت مدیره تعاونیهای  مسکن  مهر حداقل یک نفر شخص فنی و متخصص مسکن قرار گیرد تا کارها سریعتر و دقیقتر صورت گیرد.

۶ مرداد ۱۳۸۸ ۱۲:۴۷

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


 
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد.