اخبار

استاندار کرمان: قوانین کار در کشور نیازمند بازنگری است

آیین تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان

آیین تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان
استاندار کرمان با بیان اینکه مشکلات کارگران باید براساس اختیارات ملی و استانی تفکیک شود گفت: برخی از قوانین کار نیازمند بازنگری است و باید اصلاح شود

استاندار کرمان: قوانین کار در کشور نیازمند بازنگری است

استاندار کرمان با بیان اینکه مشکلات کارگران باید براساس اختیارات ملی و استانی تفکیک شود گفت: برخی از قوانین کار نیازمند بازنگری است و باید اصلاح شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، محمدجواد فدائی عصر امروز در آیین تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان با تبریک روز جهانی کارگر اظهار داشت: مشکلات مطرح شده باید بر اساس اختیارات ملی و استانی تفکیک شود.

وی با عنوان اینکه رقم دستمزد کارگران در سطح کشور تعیین می‌شود افزود: از حدود 500 میلیارد تومان تسهیلات تبصره 18 که به استان اختصاص داده شد حدود 50 میلیارد تومان از این اعتبارات جذب شده است.

استاندار کرمان با بیان اینکه عدم جذب این اعتبارات دلایل زیادی دارد که ضمانت‌نامه بانکی و یا عدم پیگیری متقاضی بخشی از این دلایل است گفت: پیگیری‌های زیادی شده و امیدواریم بتوانیم با کمک خود صنعتگران و واحدهای صنعتی و تولیدی استان این اعتبارات را جذب کنیم.

وی با بیان اینکه قرارداد موقت کار نیز کشوری است و بر اساس قانون انجام می‌شود افزود: امیدوارم با مجلس جدید برخی از قوانین کار که نیازمند بازنگری است اصلاح شود.

در این آیین عباس کاربخش رئیس خانه کارگر استان کرمان با بیان اینکه کارگران در کشور به دلیل قراردادهای موقت امنیت شغلی ندارند اظهار داشت: انتظار داریم این مسئله از سوی دولت اصلاح شود.

وی با بیان اینکه قانون بازه زمانی مشخصی برای قرارداد موقت مشخص کرده و پس از آن قرارداد باید دائم شود افزود: گاهی مشاهده می‌کنیم که با یک کارگر 30 سال قرارداد موقت بسته شده است.

رئیس خانه کارگر استان کرمان با اشاره به طلب 300 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت گفت: عواید حاصل از فروش سهام شستا باید به کارگران برگردد.

وی با بیان اینکه قانون بیمه بیکاری مشکلات زیادی دارد افزود: در شرایط شیوع کرونا در کشور برای برخی هیچ فکری نشده و افراد که نه کارفرما هستند و نه خویش فرما، مظلوم واقع شدند.

در این آیین محمد شجاعی‌باغینی رئیس کانون بازنشستگان استان کرمان با اشاره به وجود 120 هزار بازنشسته در استان اظهار داشت: حقوق 70 درصد آنها حداقل یا زیر حداقل است و 30 درصد آنها زیر 700 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ‌۶۰۰ هزار نفر ‌در کشور درخواست بیمه بیکاری دادند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حفظ اشتغال موجود کشور در جهش تولید نقش مهمی دارد گفت: بیش از ۶۰۰ هزار نفر در کشور درخواست بیمه بیکاری دادند.

محمدرضا پورابراهیمی عصر امروز در آیین تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان که با حضور محمدجواد فدائی استاندار کرمان برگزار شد با تبریک هفته کار و کارگر اظهار داشت: بخشی از مشکلات کارگران بر اساس قانون بوده و کشوری است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور شرایط مطلوبی نیست افزود: حدود 40 درصد کسری بودجه از میزان درآمدهای کشور برآورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد دادیم دولت راهکاری برای جبرای خسارت‌های اقتصادی ناشی از کرونا ارائه کند عنوان کرد: بیش از 600 هزار نفر در کشور درخواست بیمه بیکاری داده‌اند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه چهار درصد از این تعداد مربوط به استان کرمان است تصریح کرد: اصناف، کارگران ساختمانی و دست‌فروشان شامل بیمه بیکاری نمی‌شوند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمار بیمه بیکاری که ارائه شده جدای از کارگران مشغول در اصناف، کارگران ساختمانی، دستفروشان و سایر موارد است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های ما در بحث جهش تولید از رکود ناشی از کرونا می‌گذرد افزود: کارگران و کارفرمایان نقش مهمی در جهش تولید دارند و ما اول باید اشتغال موجود را حفظ کنیم.

پورابراهیمی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که سازمان برنامه و بودجه و سازمان تامین اجتماعی، احکام کارگران ابلاغ شود و بخشی که امکان ندارد جزو دیون آنها محسوب شود.

وی ابراز کرد: مجلس جدید شورای اسلامی از یازدهم خردادماه کار خود را آغاز می‌کند و آمادگی داریم در عرصه قانون‌گذاری اتفاقات خوبی برای کارگران رقم بزنیم.

 ۴۸۰ هزار کارگر بیمه شده تامین اجتماعی در کرمان مشغول به کار هستند

مدیرکل کار استان کرمان با اشاره به وجود ۴۸۰ هزار کارگر بیمه شده تامین اجتماعی در کرمان افزود: سال گذشته رشد ۷ درصدی در بیمه کارگران استان داشتیم.

رضا اسماعیلی هم در آیین مراسم تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید استان کرمان که با حضور محمدجواد فدائی استاندار کرمان برگزار شد اظهار داشت: در استان کرمان بیش از 53 هزار واحد کارگری داریم که در سازمان تامین اجتماعی کد بیمه‌ای دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با عنوان اینکه 480 هزار نفر در این واحدها بیمه شده‌اند افزود: در سال گذشته در استان کرمان رشد 7 درصدی در بیمه کارگران داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه نقش کارگران در تولید و جهش تولید بسیار اهمیت دارد افزود: قبلا کارگران فقط با چکش و بیل شناخته می‌شدند اما امروز طیف گسترده‌ای از کارگران در سطوح مختلف وجود دارد و سطح سواد کارگران نیز افزایش پیدا کرده است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تعامل بین دولت کارفرما و کارگر باید بیشتر شود تا از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم گفت: در استان کرمان بیش از 600 تشکل کارفرمایی و کارگری داریم که در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه در استان کرمان هر ساله فراخوان کارگر نمونه بوده است افزود: در این دوره بیش از هزار و 800 نفر در این فراخوان ثبت‌نام کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه بازدید میدانی انجام شده است گفت: هر ساله در بین کارگران کشور کارگر نمونه از استان کرمان داشته‌ایم و امیدواریم که امسال هم داشته باشیم.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۴۵
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کرمان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید