اخبار

انعقاد تفاهم نامه همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بسیج کارگری کرمان با مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان

انعقاد تفاهم نامه همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بسیج کارگری کرمان با مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان
طرح معاضدت حقوقی کارگران و کارفرمایان استان کرمان با همکاری مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان اجرایی شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان صبح امروز جلسه ستاد اجرایی پیگیری مسائل حقوقی جامعه کار ، تولید و تعاون استان در خصوص تفاهم نامه همکاری با مرکز وکلای قوه قضاییه با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان، مسئول سازمان بسیج کارگری در سالن فجر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان برگزار شد .

در این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: این تفاهم نامه در راستای ارائه خدمات حقوقی، مشاوره ای و وکلاتی مرکز وکلای استان به جامعه کار ، تولید و تعاون استان اجرایی می شود .

رضا اسماعیلی تصریح کرد: ایجاد بستر مناسب و تعیین چارچوب کلی همکاری و استفاده از ظرفیت های علمی و اجرایی مرکز وکلا در زمینه ارائه خدمات حقوقی و کارشناسی مناسب توسط وکلا و کارشناسان مرکز در جهت تسهیل حل و فصل اختلافات و پیگیری پرونده های حقوقی و کیفری جامعه تعاونگران ، کارگران و کارفرمایان اعم از شاغل و بازنشسته و خانواده های آن ها است.

رضا اسماعیلی گفت : در استان کرمان 53 هزار واحد کارگری و بیش از 340 هزار بیمه شده اجباری در استان کرمان داریم .

وی افزود : استان کرمان ، استانی استثنایی است زیرا  ۴۲ درصد از معادن کل کشور ، ۲۵ درصد از کل  اراضی کشاورزی و ۱۱ درصد از مساحت ایران را دارا است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: تسهیل و روان سازی روابط کار فی مابین کارگران و کارفرمایان یکی از موضوعات مهمی است که باید در اجرای قانون کار و مقررات مرتبط به آن پرداخته شود. وی در ادامه عنوان کرد: از آنجا که حفظ فرصت های شغلی موجود و پایداری بنگاه های اقتصادی مستلزم وجود روابط کاری قانونمند و در عین حال صریح و شفاف و به دور از هرگونه مقررات دست و پاگیر اداری است، لذا نقش واحد مشاوره در ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار اهمیت دارد چرا که با ارائه اطلاعات صحیح و اصولی به مراجعین، در عین حفظ منافع کارگر و کارفرما، منافع کارگاه نیز در نظر گرفته می شود و مانع از بروز اختلافات آتی در زمینه انجام کار می گردد.

وی اظهارداشت: جامعه جامعه کار ، تولید و تعاون استان بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند، انعقاد چنین تفاهم     نامه ای، منجر به بالا بردن فرهنگ صلح و سازش و کمک به کاهش ورودی پرونده های قضایی، مطابق قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت : در این طرح حدود 600  نفر از وکلا که علاقمند به حضور و همکاری        می باشند تحت سرپرستی مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان ، به صورت روزانه و حسب برنامه زمان بندی به طور مستمر در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان حضور یافته و به صورت رایگان به مراجعین محترم مشاوره تخصصی در زمینه روابط کار ارائه       می نمایند .

 وی ادامه داد: همچنین هر هفته جلسات آموزشی تخصصی با حضور وکلا در اجرای این طرح در محل ادارات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود و علاوه بر آن دانش و اطلاعات مربوطه توسط همکاران حوزه روابط کار وکلای مربوطه به اشتراک گذاشته    می شود و پرسش و پاسخ در زمینه موضوعات تخصصی روابط کار مطرح می گردد .

رضا اسماعیلی ابراز امیدواری کرد این اقدامات منجر به کاهش موثر تعداد دادخواست های واصله در هیات های تشخیص و حل اختلاف استان کرمان گردیده و در کنار آن میانگین زمان رسیدگی به هر پرونده به طور محسوسی کاهش یابد.

اسماعیلی یادآور شد: علاوه بر آن در خصوص لزوم همکاری همه جانبه در زمینه حذف قراردادهای سفید امضاء در تمام کارگاه ها و پرداخت مطالبات کارگران از طریق افتتاح حساب بانکی تاکید و اعلام گردید همان گونه که ریشه قراردادهای سفید امضا در شرکت های خدماتی خشکانده شده ، باید این موضوع به کل کارگاه ها تسری پیدا کند وفرهنگ سازی در زمینه کتبی بودن قراردادها و پرداخت ها انجام پذیرد. 

در این جلسه اعضای ستاد اجرایی پیگیری مسائل حقوقی جامعه کار ، تولید و تعاون استان ، در خصوص تسهیل ساز وکار اجرایی این تفاهم نامه بحث و تبادل نظر کردند .

۳۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۲۴
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید