اخبار

پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان کرمان

پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان کرمان
جذب اعتبارات خوداشتغالی و مشاغل خانگی تا پایان امسال معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان بر جذب صد درصدی اعتبارات خوداشتغالی، مشاغل خانگی، خرد و کوچک از سوی بانکهای استان تا پایان امسال تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدرضا فتوت صبح پنجشنبه در پنجمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر، افزود: بزرگداشت یوم الله دهه فجر یادآور مجاهدت های روزهایی است که حرکت شجاعانه مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) طی یک معجزه الهی، به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد.
وی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران را نشات گرفته از ایمان و اعتقاد حضرت امام(ره) به خداوند متعال و تشکیل حکومت اسلامی دانست که موجب شد تا مردم برای این حرکت منسجم و یکپارچه شوند، یادآورشد: ولایت پذیری مردم از رهبری توانست کشتی انقلاب را در دریای پرتلاطم توطئه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای سقوط انقلاب و کشور به ساحل نجات هدایت کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با تاکید براینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پس از 38 سال بر خلاف توطئه‌ها و دشمنی‌ها به لطف خدا جلو رفته است، خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که اگر از رهبری پیروی داشته و ایمان و اتکا به خدا را در سایه وحدت و برنامه مدنظر قراردهیم، می توانیم از مشکلات عبور کنیم.
فتوت مشکلات اقتصادی را دغدغه اصلی کشور دانست که در این راستا مقام معظم رهبری سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند،گفت: شرایط خاصی بر کشور حاکم است بگونه ای که جمهوری اسلامی ایران امروز از امنیت پایداری در منطقه برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه از مسائل و مشکلات اقتصادی می توان با اتکا به خداوند متعال و همراهی مردم عبور کرد، افزود: جهت ایجاد اشتغال پایدار باید بحث آموزش های فنی و حرفه ای جدی گرفته شود که خوشبختانه این امر در استان کرمان شروع شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با تاکید براینکه در حدود یک سوم رشد اقتصادی برنامه ششم توسعه مربوط به بهره وری است، یادآورشد: در این راستا تاکید می شود که بحث آموزش در دستور کار قرار گیرد.
فتوت با اشاره به اینکه از سوی دولت به بانکها برای اعطای تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی و خرد و کوچک تکلیف شده است، تصریح کرد: بانکها یک مسئولیت اجتماعی دارند لذا تکلیفی که به بانکها شده است باید مدنظر قرار گیرد.
وی ضمن تاکید به بانکهای استان کرمان در اعطای تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک، گفت: نیاز است در هفته آینده جلسه ای با مدیران عامل بانک های استان برگزار و نسبت به اعطای تسهیلات و جذب اعتبارات تعیین و تکلیف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان افزود: بانکهایی که عملکرد ضعیفی در اعطای تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک داشته باشند در مرحله نخست تذکر دریافت می کنند و در صورتی که دلایل غیرقابل قبول ارائه شود، با آنها برخورد قانونی صورت می پذیرد.
فتوت همچنین از همکاری بانکهای کشاورزی شمال و جنوب استان، توسعه تعاون، رسالت و صندوق کارآفرینی امید بدلیل پرداخت وام های خوداشتغالی و مشاغل خانگی، خرد و کوچک قدردانی کرد.

**** پایش تسهیلات اعطا شده از سوی بانکها در جهت راه اندازی مشاغل خانگی خرد و کوچک
نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه از اشتغال به عنوان یکی از معضلات کشور و دغدغه اصلی مسئولین نظام یاد کرد و گفت: ترکیب بیکاری در استان باید مشخص شود لذا کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان می تواند نسبت به تهیه نموداری از نسبت بیکاری به تفکیک هر شهرستان اقدام نماید.
علیبرز بختیاری با تاکید براینکه در این نمودار باید مشخص شود که تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک از سوی بانکها چه مقدار توانسته است در استان شغل پایدار ایجاد نماید، افزود: بانکها تا زمانی که از بخش تجاری خودشان بیرون نیایند، این روند ادامه خواهد داشت.
وی از عملکرد بانکها در جهت اعطای تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک انتقاد کرد و یادآورشد: بانکها برای مرتفع نمودن مشکل بیکاری بنا به تعبیری دولت را همراهی نمی کنند که در این خصوص باید تدابیر لازم اندیشیده شود.
نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بدهی های بانکی و جرائم دیرکرد منجر به تعطیلی بیشتر واحدهای صنعتی و تولیدی کشور شده است که در این راستا مجلس در بند مربوط به تسعیر دارایی ارزی اصلاحیه بودجه، پیشنهادی را مصوب کرده که بر اساس آن "سود" تسهیلات غیر جاری تا ۱۰۰ میلیون تومان از محل منابع حاصل از تسعیر ارزی پرداخت شود.

****اعطای 178 میلیارد تومان تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه این جلسه تصریح کرد: تا پایان شهریور امسال مبلغ 178 میلیارد تومان به تفکیک دستگاه ها، تسهیلات خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک از محل اعتبارات سال 94 پرداخت شده است.
رضا اسماعیلی ضمن قدردانی از عملکرد بانک کشاورزی استان کرمان، گفت: بانک کشاورزی شمال استان توانسته است منابع را کامل جذب نمایند، بگونه ای که به 196 طرح خوداشتغالی، مشاغل خانگی خرد و کوچک 18 میلیارد و 960 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی از نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی درخواست نمود تا در بودجه 96 که از کمیسیون تلفیق خارج شده است، بودجه اشتغال کشور بویژه استان کرمان بطور ویژه دیده شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه این جلسه مصوبات چهارمین جلسه کارگروه اشتغال استان پیگیری و گزارشی در خصوص عملکرد بانکها در حوزه مشاغل خانگی خرد و کوچک در 9 ماه سال 95 در مقایسه با سال 94 و عملکرد دستگاه های اجرایی مرتبط ارائه شد.
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۰۵
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید